pl | en

Historia PONAR Wadowice

 

Napędzamy przemysł
od ponad 50 lat

 
 

W roku 2015 obchodziliśmy złoty jubileusz istnienia. Od pół wieku naszą wiedzę, doświadczenie i jakość doceniają najwięksi. Jesteśmy wszędzie: od lotnictwa – po okręty, od górnictwa – po energetykę, od przemysłu obronnego – po maszyny rolnicze.

Osiągamy najwyższą jakość w każdej gałęzi przemysłu, dzięki czemu zdobywamy rynki międzynarodowe oraz zaufanie ciągle rosnącej grupy Klientów.

Historia naszej firmy jest historią ludzi i regionu. To właśnie dzięki ich pracy i zaangażowaniu udało nam się osiągnąć pozycję lidera na rynku. Wraz ze zmieniającą się technologią, przemianami społecznymi, ewoluowała również nasza firma.

Chociaż pulpity kreślarskie zastąpiły programy komputerowe, to co w naszej firmie się nie zmienia to zaanagażowanie, wiedza i umiejętności naszych pracowników.

 
 

Zakład "Wadios"

 
 

Historia zakładu produkcyjnego w Wadowicach przy ul. Wojska Polskiego 29 sięga 1965 roku kiedy to (decyzją Ministra Przemysłu Ciężkiego) w centrum Wadowic powstał Zakład Doświadczalny Instytutu Obróbki Skrawaniem „WADIOS”.
W zakładzie uruchomiono produkcję prototypowych, precyzyjnych przyrządów i narzędzi skrawających.

Na bazie zdobytych przez załogę doświadczeń oraz na podstawie dokumentacji konstrukcyjnej, opracowanej przez Centralne Biuro Konstrukcji Obrabiarek - Pruszków, przeznaczonej dla polskiego przemysłu obrabiarkowego rozpoczęto produkcję aparatów hydrauliki siłowej.

 

 

Fabryka przy
ul. Wojska Polskiego

 
 

W 1972 r. otwarto nowy zakład przy ul. Wojska Polskiego 29. Nowo-wybudowana fabryka oferowała dużo większą powierzchnię produkcyjną. W skład nowego zakładu wszedł budynek biurowy i znacznie większa hala produkcyjna, wyposażona w nowoczesne maszyny, w tym w obrabiarki uniwersalne.

Dzisiaj, z perspektywy lat można powiedzieć, że zakład miał ogromny wpływ na rozwój miasta, a uruchomiona produkcja przemysłowa pozytywnie wpłynęła na inne obszary gospodarki miasta i regionu. Podobnie jak dzisiaj, odbiorcami produktów końcowych byli klienci z wielu gałęzi przemysłu.

 

 

Licencja Rexroth

 
 

Uruchomiono produkcję hydrauliki siłowej na licencji firmy MANNESMANN – REXROTH oraz rozpoczęto modernizację parku maszynowego.

Uzyskana licencja umożliwiła zwiększenie produkcji elementów hydrauliki siłowej i zdobycie nowych rynków.

 

 

Fabryka elementów obrabiarkowych

 

Podjęto działania na rzecz usamodzielnienia się zakładu. Zarządzeniem Ministra Przemysłu Maszynowego powstało przedsiębiorstwo pod nazwą Fabryka Elementów Obrabiarkowych; PONAR – WADOWICE, które zajmowało się produkcją hydrauliki obrabiarkowej, cylindrów, elementów elektryczno-hydraulicznych, układów elektrycznych sterowania oraz zasilaczy hydraulicznych.

Od roku 1976 fabryka inwestowała w modernizację parku maszynowego. Eliminowano obrabiarki tradycyjne, zastępując je nowoczesnymi, w tym sterowanymi numerycznie. Poprzez zmianę części parku maszynowego systematycznie rosła produkcja przy coraz mniejszej liczbie zatrudnionych pracowników.

 

 

Napędzamy przemysł
od ponad 50 lat

 
 

Podjęto działania związane z prywatyzacją Fabryki a pierwszym etapem na tej drodze było przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w tzw. jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 1998 roku rozpoczęto certyfikację Systemu Zarządzania Jakością na zgodność z normą ISO 9001:1994.

W 2005 r. zmieniono nazwę Spółki Fabryka Elementów Hydrauliki „Ponar-Wadowice” S.A. na nazwę „PONAR Wadowice” S.A. W 2005 roku nastąpiło otwarcie pierwszego oddziału firmy we Wrocławiu.

 

 

PONAR Silesia

 

W 2007 roku założono spółkę PONAR Silesia specjalizującą się w produkcji systemów hydraulicznych. Firma zajmowała się projektowaniem i produkcją zasilaczy i układów hydraulicznych dla różnych branż i gałęzi przemysłu. Produkowane urządzenia powstawały na podstawie nowych projektów, opracowywanych we własnych biurach konstrukcyjnych lub na bazie projektów dostarczonych przez samych Klientów.

PONAR Silesia prowadziła również modernizację i remonty stosowanych wówczas układów i systemów hydraulicznych, zarówno wałsnych, jak i tych wykonanych przez innych producentów. Produkowane urządzenia oparte były na elementach produkowanych przez wadowicki zakład PONARu, zajmujący się seryjną produkcją elementów hydrauliki siłowej.

 

 

Rozwój parku maszynowego

 

W 2011 roku rozpoczęto gruntowną reorganizację i modernizację parku maszynowego w Zakładzie w Wadowicach. Istniejące maszyny zostały uzupełnione o nowe, w tym najnowocześniejsze centra obróbcze.

Utworzono nowe gniazda robocze, zakupiono nowe urządzenia i doposażono halę montażową. Rozpoczęto również gruntowny remont pomieszczeń fabrycznych i produkcyjnych PONAR Wadowice.

 

 

PONAR Lubań

 
 

W 2016 zakupiono firmę PONAR Lubań – producenta siłowników hydraulicznych. Firma powstała w 2005 roku, produkowała siłowniki hydrauliczne tłokowe i nurnikowe. PONAR Lubań świadczy również usługi związane z naprawą i regeneracją produkowanych siłowników.

Wszystkie wyprodukowane cylindry hyrauliczne przechodzą szczegółową kontrolę jakości oraz próby ciśnieniowe na szczelność. Mimo stosunkowo krótkiego istnienia na rynku, PONAR Lubań posiada bardzo bogate doświadczenie w branży hydraulicznej głównie dzięki wysoko wyspecjalizowanej kadrze z wieloletnim doświadczeniem w produkcji cylindrów hydraulicznych.

 

 

Połączenie obu Firm

 
 

W roku 2017 nastąpiło połączenie spółek PONAR Silesia S.A. oraz PONAR Wadowice S.A. pod nazwą PONAR Wadowice S.A. z dwoma zakładami produkcyjnymi w Wadowicach i Łaziskach Górnych.

Od tej pory, elementy i układy hydrauliczne produkowane są pod jedną, rozpoznawalną na całym świecie marką. Połączenie obu firm usprawniło procesy produkcyjne oraz przyczyniło się do rozpoczęcia nowych inwestycji.

 

Elementy i układy hydrauliki siłowej

Nasza oferta jest ciągle poszerzana o nowe typy produktów, a dotychczasowe komponenty są modernizowane o nowe odmiany funkcjonalne. Zapisz się do naszego newslettera aby na bieżąco otrzymywać informacje o naszych rozwiązaniach.

Zapisz się do newslettera