Rozwiązania dla żeglugi śródlądowej Data publikacji: 23 stycznia 2017

Firma PONAR zaprojektowała oraz dostarczyła zasilacze hydrauliczne poruszające siłowniki oraz elementy hydrauliczne żurawia. Zaprojektowane zasilacze typu UHSP60 napędzane są przez spalinowy silnik o mocy 6 kW. Głównym elementem układu hydraulicznego jest dwusekcyjny mobilny rozdzielacz, w którym jedna z sekcji odpowiada za sterowanie ruchem siłowników, natomiast druga została wyposażona w suwak z zatrzaskiem umożliwiający stały przepływ oleju do układu żurawia. Jako element napędu awaryjnego dodatkowo zamontowano pompę ręczną.

PONAR dostarczył również siłowniki składające pale do cumowania. W barkach zastosowano rzadko spotykany sposób cumowania, poprzez pale wbijane w dno, na każdym z rogów. Pale mają możliwość poruszania się w dwóch płaszczyznach: w osi pionowej za pomocą wyciągarki elektrycznej oraz mogą być składane do poziomu za pomocą siłowników hydraulicznych. Dodatkowo, wykorzystano napęd hydrauliczny żurawia do rozkładania i składania trapu.

Bulwary Wiślane są jednym z piękniejszych, choć słabiej  zagospodarowanych miejsc rekreacyjnych w Warszawie. Miasto Stołeczne  w ostatnich latach przeprowadziło szereg działań mających na celu zaprojektowanie i zrewitalizowanie lewego brzegu Wisły w celu zwiększenia atrakcyjności tego miejsca w oczach mieszkańców i turystów. W skład projektu rewitalizacji wchodzą, oprócz części brzegowej, również cztery barki zacumowane do brzegu, mające pełnić funkcję gastronomiczną oraz służyć za przystanki dla Warszawskiego Tramwaju Wodnego (linia turystyczna).  • hydrotechnika
  • siłowniki