Ikonka nawigacji

Element turbiny wiatrowej Data publikacji: 4 stycznia 2017

PONAR Wadowice dostarczył układy hydrauliczne do nowobudowanej farmy elektrowni wiatrowej.
Układy hydrauliczne pracują w elektrowni wiatrowej w okolicach Gdańska. Jeden z układów stanowi element urządzenia wykonawczego zmiany kąta natarcia łopat wirnika elektrowni.

Zastosowano w nim zasilacz hydrauliczny typu UHKG zawierający m.in. zbiornik na olej o poj. 2,5 l; agregat pompowy z pompą zębatą o wydatku 1,2 cm3/obrót, napędzaną silnikiem prądu stałego o napięciu 24 V. Do sterowania siłownikami hydraulicznymi typu UCJ2-MZ-20-05-25/18-86 wykorzystano rozdzielacz proporcjonalny typu USEB6. Układ pracuje w sprzężeniu zwrotnym ze sterownikiem rejestrującym prędkość i kierunek wiatru oraz prędkość obrotową generatora.

Drugi z zasilaczy wykorzystany jest do hamulca tarczowego głowicy. Zastosowano w nim zasilacz hydrauliczny typu UHKG zawierający m.in. zbiornik na olej o poj. 1,5 l; agregat pompowy z pompą zębatą o wydatku 0,4 cm3/obrót, napędzaną silnikiem prądu stałego o napięciu 24 V. Do sterowania siłą docisku siłowników hydraulicznych hamulca zastosowano zawór przelewowy proporcjonalny.  • energia odnawialna
  • przemysł energetyczny