pl | en
aktualności


Grupa PONAR w przemyśle kolejowym

Grupa PONAR to polska, silna marka, oferująca polskie rozwiązania dla przemysłu. Wdrażany przez Grupę Standard IRIS (International Railway Industry Standard) ma na celu uproszczenie procesu kontroli i oceny oferowanych produktów przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu wymagań jakościowych.

Grupa PONAR w przemyśle kolejowym

Nasze wieloletnie doświadczenie, znajomość branży i duży wybór pojedynczych elementów oraz kompleksowych rozwiązań pozwalają nam na stałą obecność niemal w każdej gałęzi przemysłu. Jesteśmy wszędzie: od lotnictwa – po okręty, od górnictwa – po energetykę, od przemysłu obronnego – po maszyny rolnicze.

Dla przemysłu kolejowego opracowaliśmy i wykonaliśmy stanowisko odbiorcze do testowania elektrohydraulicznego napędu przestawiania zwrotnic.

Stanowisko umożliwia symulację rzeczywistego obciążenia napędu zwrotnicy podczas jej przestawiania.

Testowane urządzenie jest elektrohydraulicznym napędem, w którym siła nastawcza osiągana jest poprzez zespół hydrauliczny. Siła trzymania osiągana jest na drodze mechanicznej i jest ustawiana niezależnie od siły nastawczej.

Dla napędów rozpruwalnych, siła trzymania jest równoznaczna z  siłą rozprucia.

Wartości parametrów siły nastawczej i siły rozprucia są sprawdzane fabrycznie, a odpowiadające im elementy są plombowane. Dla sprawdzenia tych parametrów zaprojektowaliśmy stanowisko odbiorcze.

Stanowisko stanowi rama będąca bazą do mocowania testowanego modułu oraz hydraulicznego modułu obciążającego. Oddzielnym elementem jest pulpit sterowniczy z ekranem dotykowym oraz zabudowanym wewnątrz układem sterowniczym i zasilającym.

Stanowisko pozwala na :

  • programową nastawę siły obciążającej napęd podczas testu,
  • pomiar czasu przesterowania testowanego napędu,
  • sprawdzenie poboru prądu przez silnik napędu, podczas przestawiania,
  • sprawdzenie czasu przestawiania, w zależności od tolerancji źródła zasilania (obniżonym i podwyższonym napięciu),
  • kontrolę wycieków oraz docieranie testowanego napędu,
  • rejestrację i raportowanie wyników pomiarów

Moduł obciążający stanowiska zbudowano na bazie elementów hydraulicznych produkowanych przez PONAR Wadowice.

Siłownik obciążający, zabudowany na ramie stanowiska, jest połączony z testowanym napędem poprzez czujnik tensometryczny CL19. Czujnik pozwala na pomiar rzeczywistej siły występującej w napędzie podczas przestawiania.

Wartość testowej siły jest ustawiana w układzie hydraulicznym obciążenia, poprzez odpowiednie sterowanie zaworem przelewowym proporcjonalnym WZPPE10 produkcji PONAR Wadowice.

Stanowisko przeszło pozytywny proces walidacji w firmie BOMBARDIER co stanowi potwierdzenie jakości, bezpieczeństwa i niezawodności naszych wyrobów.

Grupa PONAR współpracuje aktualnie z BOMBARDIEREM nad kolejnymi rozwiązaniami dedykowanymi dla kolei.

powrót do listy

Pozostałe aktualności

Elementy i układy hydrauliki siłowej

Nasza oferta jest ciągle poszerzana o nowe typy produktów, a dotychczasowe komponenty są modernizowane o nowe odmiany funkcjonalne. Zapisz się do naszego newslettera aby na bieżąco otrzymywać informacje o naszych rozwiązaniach.

Zapisz się do newslettera