pl | en
systemy wodne


PONAR razem z GIG dla potrzeb poprawy bezpieczeństwa pracy w sektorze wydobywczym

We wrześniu zakończyliśmy projekt pt. „Określenie zasad ukierunkowanego hydroszczelinowania skał stropowych jako metody profilaktyki zagrożenia tąpaniami”.

PONAR razem z GIG dla potrzeb poprawy bezpieczeństwa pracy w sektorze wydobywczym

W ramach projektu opracowaliśmy wysokociśnieniowy agregat z napędem hydraulicznym o maksymalnej mocy 60 kW, który zasilany z dowolnej maszyny górniczej generował ciśnienie wody powyżej 400 bar. Agregat wyposażony był w system zaworów umożliwiających sprawne operowanie układem pakerów służących do generowania kontrolowanych pęknięć w skałach twardych, jakie występują np. w Zakładach Górniczych.

Pierwszym etapem projektu było wyprodukowanie, uruchomienie i testy kompletnego systemu, który wykorzystany został w drugim etapie badań dołowych w Zakładzie Górniczym. Testy pierwszego etapu odbyły się w jednym z Zakładów PONAR Wadowice – w Łaziskach Górnych.
Cały proces testów (pod obciążeniem) był monitorowany zaawansowanymi systemami kontrolno-pomiarowymi Centrum Badań i Rozwoju PONAR Wadowice a przebieg badań był rejestrowany przy użyciu 4 kamer on-line. 

Wyniki pierwszego etapu potwierdziły założenia projektu i pozwoliły jednoznacznie stwierdzić, że wyprodukowany przez PONAR Wadowice sprzęt do UHS (Ukierunkowanego Hydroszczelinowania Skał) umożliwi efektywne i przede wszystkim bezpieczne przeprowadzenie eksperymentu pod ziemią, zaplanowanego w drugim etapie.

To kolejny projekt zrealizowany we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa na rzecz sektora wydobywczego. Naszym naukowym Partnerom z GIG dziękujemy za wykonaną wspólnie ciekawą pracę badawczo-rozwojową, która przyczyni się do zwiększania bezpieczeństwa pracy w sektorze wydobywczym.

Realizacja projektu pokazała, że dzięki doświadczonemu Zespołowi i współpracy z Klientem PONAR Wadowice może zrealizować nawet najbardziej wymagające i innowacyjne projekty.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Inżynierami: 

DZIAŁ WYSOKICH CIŚNIEŃ

tel. +48 32 323 34 58
e-mail: uhp@ponar-wadowice.pl

DZIAŁ HANDLOWY - systemy hydrauliczne

tel. +48 32 323 34 00
e-mail: systemy@ponar-wadowice.pl

Zobacz podobne

Galeria

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

powrót do listy

Pozostałe rozwiązania