pl | en
systemy wodne


PONAR Wadowice S.A. uczestniczy w programie HydroCoal Plus

Cieszy nas niezmiernie fakt, że po raz kolejny Główny Instytut Górnictwa zaufał inżynierom Centrum Badań i Rozwoju oraz Działowi Wysokich Ciśnień PONAR Wadowice i zaprosił nas do realizacji niezwykle interesującego i innowacyjnego projektu jakim jest HydroCoal Plus.

PONAR Wadowice S.A. uczestniczy w programie HydroCoal Plus

HydroCoal Plus to projekt polegający na opracowaniu i demonstracji technologii hydro-otworowej dla poprawy konkurencyjności eksploatacji węgla brunatnego na świecie i ograniczenia jej wpływu na środowisko.

Kilkukrotne testy (trwające od sierpnia do października) realizowane w Zakładzie w Łaziskach Górnych PONAR Wadowice pozwoliły wyznaczyć optymalne parametry natężenia przepływu, ciśnienia wody, kształtu dyszy oraz jej odległości od urabianego bloku węglowego.

Większość testów została wykonana przy wykorzystaniu zdalnie sterowanego robota Aquacutter, który umożliwił precyzyjne i przede wszystkim bezpieczne dla operatora urabianie węgla przy użyciu wysokociśnieniowej strugi cieczy. Robot na co dzień służy do hydrodynamicznego kucia betonu, ale na czas projektu został wyposażony w specjalistyczny manipulator, który umożliwił zrealizowanie tego projektu badawczego.

Kolejnym etapem tego projektu będą (jeszcze w tym roku) testy w warunkach rzeczywistych na kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie, gdzie zostaną wykorzystane doświadczenia i wyniki z badań zrealizowanych w Centrum Badawczo-Rozwojowym PONAR Wadowice.

 

Zobacz podobne

Galeria

 
 
 
 
 
 

powrót do listy

Pozostałe rozwiązania

Elementy i układy hydrauliki siłowej

Nasza oferta jest ciągle poszerzana o nowe typy produktów, a dotychczasowe komponenty są modernizowane o nowe odmiany funkcjonalne. Zapisz się do naszego newslettera aby na bieżąco otrzymywać informacje o naszych rozwiązaniach.

Zapisz się do newslettera