Pod koniec roku 2019 odbył się kolejny, trzeci etap prac badawczych projektu HydroCoal Plus, który polegał na opracowaniu i demonstracji technologii hydro-otworowej dla poprawy konkurencyjności eksploatacji węgla brunatnego na świecie i ograniczenia jej wpływu na środowisko.
„Do współpracy przy tak ważnym dla nas Projekcie Hydrocoal Plus zaprosiliśmy PONAR, ze względu na wysokie kompetencje, kreatywność i otwarte głowy inżynierów Centrum Badań i Rozwoju PONAR, o czym mieliśmy okazję przekonać się już wielokrotnie przy współpracy w innych projektach”. – powiedział dr hab. inż. Janusz Makówka, prof. GIG.
Inżynierowie Centrum Badań i Rozwoju i Działu Wysokich Ciśnień PONAR Wadowice oraz pracownicy naukowi Głównego Instytutu Górniczego przeprowadzili testy w warunkach rzeczywistych w kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie.
Testy zostały wykonane przy użyciu zdalnie sterowanego robota Aquacutter.
Przy zastosowaniu poniższych parametrów osiągnęliśmy zasięg hydrourabiania do 5 m:
Zapraszamy do obejrzenia filmu, który został zrealizowany podczas prac badawczych w KWB Bełchatów.
„Niezmiernie cieszy nas fakt, że nasza współpraca z Głównym Instytutem Górnictwa, znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych obszarach szeroko rozumianego górnictwa. Nasze pierwsze wspólne projekty dotyczące górnictwa podziemnego pozwoliły nam z powodzeniem rozpocząć realizacje innowacyjnych projektów również w obszarze górnictwa odkrywkowego. Wszystkie te prace wpisują się w obszar agendy badawczej Centrum Badawczo-Rozwojowego PONAR Wadowice, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 2.1. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.” – powiedział dr inż. Piotr Rosikowski, Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju PONAR.