pl | en
badania naukowe


Projekt Marta i Baby Demo - CERN

PONAR uczestniczy w projekcie „Marta” i „Baby Demo” realizowanym przez CERN.

Projekt Marta i Baby Demo - CERN

Zadaniem tych urządzeń jest odprowadzanie ciepła z elektronicznych elementów sterujących w sposób kontrolowany, za pomocą ciekłego CO2 w temperaturze np. -40 0C, które przepływając przez nanorurki umieszczone w układach elektronicznych odbiera wytwarzane ciepło. Ciekłe CO2 odbiera ciepło i powraca w postaci pary do monobloku przez przewód (transfer line), a następnie kierowany jest na wymiennik, gdzie zostaje skroplone przez czynnik R407. W postaci płynnej, zassane przez pompę, jest wtłaczane ponownie do instalacji przez monoblok (connection box) chłodzenia elektroniki. Ze względu na to, że CO2 występuje w postaci ciekłej jest to układ zamknięty.

W układzie zastosowano zawory dławiące ze stali austenitycznej 1.4404 wykonane w naszej firmie, które znajdują zastosowanie do regulacji przepływu płynnego CO2 w temperaturze do -600C.

"Marta” to urządzenie, które umożliwia odprowadzenie mocy cieplnej 400 W przy wykorzystaniu ciekłego CO2 i które stanie się produktem prawie seryjnym wykorzystywanym przez instytuty naukowe.

Pierwsza prezentacja projektu Marta podczas konferencji w Bonn spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wielu instytutów naukowych w Europie zajmującymi się badaniami nad rozpadem cząsteczek.

Drugim urządzeniem realizowanym dla CERN jest tzw. Baby Demo o mocy cieplnej 9200 W, które obecnie jest w fazie projektowania.

Do budowy elementów „Monobloku”, „Conection Box”, „Local Box” oraz elementów instalacji rurowej wykorzystano stal o strukturze austenitycznej 1.4404.

Współpraca produkcyjna i projektowa z CERN zaowocowała nowymi produktami oraz technologiami, które zostaną wykorzystane do kolejnych projektów dla tego instytutu.

Galeria

 
 
 

powrót do listy

Pozostałe rozwiązania

Elementy i układy hydrauliki siłowej

Nasza oferta jest ciągle poszerzana o nowe typy produktów, a dotychczasowe komponenty są modernizowane o nowe odmiany funkcjonalne. Zapisz się do naszego newslettera aby na bieżąco otrzymywać informacje o naszych rozwiązaniach.

Zapisz się do newslettera