PONAR uczestniczy w projekcie „Marta” i „Baby Demo” realizowanym przez CERN.
Zadaniem tych urządzeń jest odprowadzanie ciepła z elektronicznych elementów sterujących w sposób kontrolowany, za pomocą ciekłego CO2 w temperaturze np. -40 0C, które przepływając przez nanorurki umieszczone w układach elektronicznych odbiera wytwarzane ciepło. Ciekłe CO2 odbiera ciepło i powraca w postaci pary do monobloku przez przewód (transfer line), a następnie kierowany jest na wymiennik, gdzie zostaje skroplone przez czynnik R407. W postaci płynnej, zassane przez pompę, jest wtłaczane ponownie do instalacji przez monoblok (connection box) chłodzenia elektroniki. Ze względu na to, że CO2 występuje w postaci ciekłej jest to układ zamknięty.
W układzie zastosowano zawory dławiące ze stali austenitycznej 1.4404 wykonane w naszej firmie, które znajdują zastosowanie do regulacji przepływu płynnego CO2 w temperaturze do -600C.
"Marta” to urządzenie, które umożliwia odprowadzenie mocy cieplnej 400 W przy wykorzystaniu ciekłego CO2 i które stanie się produktem prawie seryjnym wykorzystywanym przez instytuty naukowe.
Pierwsza prezentacja projektu Marta podczas konferencji w Bonn spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wielu instytutów naukowych w Europie zajmującymi się badaniami nad rozpadem cząsteczek.
Drugim urządzeniem realizowanym dla CERN jest tzw. Baby Demo o mocy cieplnej 9200 W, które obecnie jest w fazie projektowania.
Do budowy elementów „Monobloku”, „Conection Box”, „Local Box” oraz elementów instalacji rurowej wykorzystano stal o strukturze austenitycznej 1.4404.
Współpraca produkcyjna i projektowa z CERN zaowocowała nowymi produktami oraz technologiami, które zostaną wykorzystane do kolejnych projektów dla tego instytutu.