pl | en
aktualności


Rozwój przyszłych inżynierów

PONAR Wadowice S.A. współpracuje z uczelniami technicznymi angażując się w edukację przyszłych inżynierów. Od lat organizujemy wykłady, spotkania na uczelniach oraz umożliwiamy udział w stażach i praktykach zawodowych.

Rozwój przyszłych inżynierów

W październiku br. dyplom magistra inżyniera otrzymało dwóch pracowników Centrum Badawczo-Rozwojowego PONAR Wadowice, studentów Politechniki Śląskiej. Swoje prace magisterskie oparli na tematach związanych z rozwojem naszych produktów i usług z zakresu szeroko rozumianej hydrauliki siłowej.

Kamil Dworak, absolwent kierunku Mechaniki i Budowy Maszyn, w swojej pracy analizował przepływ oleju hydraulicznego przez rozdzielacz suwakowy WE6 produkcji PONAR Wadowice SA, przy zastosowaniu numerycznej analizy przepływów.
Prace nad analizą przepływu oleju zostały przeprowadzone przy użyciu specjalistycznego oprogramowania CFD, a wyniki tych symulacji zostały zweryfikowane na stanowisku badań zaworów Centrum Badań i Rozwoju. 

Absolwent wydziału Górnictwa i Geologii, Tobiasz Gola w ramach pracy magisterskiej zaprojektował agregat hydrauliczny, który został wykorzystywany do zasilania specjalistycznego systemu wycinająco-gaszącego przeznaczonego dla pożarnictwa. Podczas jego badań wykorzystano również nowoczesną aparaturę, w którą wyposażone jest CBR.

Arkadiusz Górny, dyrektor Zakładu w Łaziskach Górnych mówi: "Współpraca między światem nauki a rzeczywistością biznesu jest istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój branży hydraulicznej, dlatego PONAR Wadowice aktywnie wspiera kształcenie przyszłych inżynierów".

Jestem bardzo zadowolony z prac magisterskich, ponieważ poruszane zagadnienia, które zostały opracowane w ramach tych prac, są ściśle związane z tym z czym na co dzień Panowie zajmują się w naszej firmie. Kamil i Tobiasz mieli okazję połączyć wiedzę zdobytą podczas studiów z rzeczywistą praktyką inżynierską. Efekty i wyniki ich prac zostaną wdrożone do działalności PONAR Wadowice” – mówi dr inż. Piotr Rosikowski, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju, który czuwał nad Autorami prac z ramienia PONAR Wadowice.

Kamil Dworak w swojej pracy w Centrum Badawczo-Rozwojowym ceni „możliwość rozwoju swoich umiejętności oraz fakt, że praca na moim stanowisku to ciągłe wyzwanie. Każdy temat prowadzony w ramach Centrum Badawczo-Rozwojowego jest zupełnie inny co przekłada się na konieczność poznania nowych zagadnień z zakresu hydrauliki siłowej ale także innych fascynujących dziedzin techniki takich jak automatyka, elektryka czy nawet programowanie”.

Wiedza zdobyta podczas pracy w PONAR Wadowice była bardzo pomocna w trakcie pisania pracy magisterskiej jak i również w trakcie toku studiów. W pracy w firmie cenię podejście do ludzi oraz profesjonalizm”- mówi Tobiasz Gola.

Rozwój przyszłych inżynierów jest dla nas ważny, dlatego cieszymy się, że mogliśmy wspierać kolegów w wykonywanych badaniach naukowych.

powrót do listy

Pozostałe aktualności

Elementy i układy hydrauliki siłowej

Nasza oferta jest ciągle poszerzana o nowe typy produktów, a dotychczasowe komponenty są modernizowane o nowe odmiany funkcjonalne. Zapisz się do naszego newslettera aby na bieżąco otrzymywać informacje o naszych rozwiązaniach.

Zapisz się do newslettera