W PONAR Wadowice powstał unikatowy projekt na skalę regionu.
19 marca w murach zakładu otwarte zostało minimuzeum, w którym znajdziemy ekspozycję archiwalnych i unikatowych materiałów, ukazującą związki ludzi, miasta i regionu z 50-letnią historią firmy PONAR Wadowice SA.
W uroczystości wzięli udział m.in. podsekretarz stanu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Marcińska, starosta wadowicki Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, przedstawiciele Stowarzyszenia Wadoviana, projektanci i architekci wystawy Maja Gralak oraz Tomasz Wójcik, dyrektor WCK Piotr Wyrobiec, emerytowani i obecni pracownicy spółki, zarząd oraz dyrekcja firmy.
Jak zaznaczył podczas uroczystości wiceprezes Marian Chrzanowski: 50 lat to ładny kawałek historii, który nas zobowiązuje, abyśmy zadbali o pamiątki związane z firmą. Stojąc tutaj przed osobami, które tworzyły tęfirmę, czuję ogromną tremę, ale z drugiej strony też i zaszczyt, że na koniec swojej kariery zawodowej, mam okazję poprowadzić firmę ku sukcesom. Może to zabrzmi banalnie, ale to państwo stworzyliście podwaliny pod zakład, który trwa do dzisiaj.
Spotkaniu towarzyszyło wiele wspomnień. Leopold Nowok, generalny projektant PONAR Wadowice wspominał: W latach 60 -tych współpracowałem z Andrychowską Fabryką Maszyn, gdzie prowadziłem jej modernizację i rozbudowę. Kiedy pojawił się temat budowy zakładu przemysłowego w Wadowicach, zostałem oddelegowany do tej pracy. Główny Architekt Miasta wskazał 3 tereny, na których mógłby powstać obecny PONAR. To były tereny obok koszar i obok klasztoru przy trasie na Kraków. Ja wskazałem na najdogodniejszy z nich - obok koszar. Kiedy rozpoczęliśmy starania o dokumenty na rozpoczęcie inwestycji, Urząd Wojewódzki zabronił nam budowy na tym obszarze, proponując inny. Moim zdaniem nowa oferta, niedaleko rzeki, była niedopuszczalna, bo był to teren zalewowy. Rozpoczęła się batalia na słowa, pisma, kto ma rację… . Konflikt rozstrzygnęła sama natura, przyszły ulewne deszcze i teren został całkowicie zalany. Zostało więc na moim i rozpoczęliśmy budowę przy ul. Wojska Polskiego.
W Strefie można więc oglądać fotografie ukazujące prace budowlane ówczesnego zakładu, jak kiedyś wyglądała hala produkcyjna i okolice firmy, ludzi tworzących zakład, pracujących na hali, ludzi spędzających wspólnie czas wolny. Dostępne są liczne kroniki ze wspomnieniami z kolonii, zakładowych wyjazdów wakacyjnych czy na grzyby….
Firma na realizację projektu pozyskała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Działanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4- LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Poniżej przedstawiamy listy gratulacyjne przekazane na ręce Zarządu przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka Kamysza oraz Starostę Powiatu Wadowickiego Bartosza Kalińskiego a także fotorelację.
Napisali o nas:
- portal wadowiceonline.pl
- portal wadowice24.pl
Jesteśmy wiodącym polskim producentem systemów hydraulicznych oraz komponentów do maszyn przemysłowych, z blisko 60-letnim doświadczeniem na rynku.