pl | en
hydrotechnika


Żegluga śródlądowa na Odrze

Uczestniczymy w projekcie modernizacji śluz pociągowych wraz z ich awanportami i sterowaniami na stopniach wodnych oraz rewitalizacji śluz krótkich dla ciągłości żeglugi śródlądowej na Odrze.

Żegluga śródlądowa na Odrze

Zakres prac obejmuje projekt, realizację, dostawę (wraz z montażem i uruchomieniem) napędów hydraulicznych wrót i zamknięć kanałów. Kanały te znajdują się na górnej i dolnej śluzie pociągowej o szerokości 9,60 m oraz głowach górnej, dolnej i pośredniej nowej śluzie o szerokości 12 m.

W ramach projektu wykonaliśmy siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania (z uchem na tłoczysku dla napędu skrzydeł wrót, oraz bez ucha, do montażu w poziomych wyciągarkach linowych). Wykonaliśmy również zasilacze hydrauliczne oraz zespół rurociągów łączących zasilacze z siłownikami.

Ze względu na pracę w ciężkich warunkach, w środowisku wilgotnym, tłoczyska siłowników wykonane są ze stali nierdzewnej i pokryte potrójną warstwą chromu. Wyposażone zostały a także zostały wyposażone w zgarniacze zanieczyszczeń i lodu. Pokrycie malarskie siłowników wykonano w klasie C5-M.

Każde skrzydło wrót napędzane jest za pomocą jednego cylindra hydraulicznego i posiada własny, niezależny napęd hydrauliczny. Napędy skrzydeł wrót uruchamiane są równocześnie.

Zasilacz hydrauliczny napędza każdą zasuwę jednego kanału, bez wzajemnej synchronizacji z zasuwą na drugim kanale, jednak napędy obu zasuw uruchomiane są w tym samym czasie. Zasilacz hydrauliczny służy zarówno do napędzania każdego skrzydła wrót jak i zasuwy na wrotach.

Wykonany w ramach projektu zasilacz hydrauliczny składa się ze zbiornika oleju z zabudowanym zespołem napędowym i aparaturą sterowniczą, umieszczonym w misie olejowej. Całość zamknięta jest w obudowie ze stali nierdzewnej. Sam zbiornik wraz z wanną ociekową oraz wszystkie elementy złączne, uchwyty rur, rury również wykonano ze stali nierdzewnej po to aby zabezpieczyć układ przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.


Zespół napędowy to podwójna pompa zębata oraz silnik elektryczny o mocy 5,5 kW. Zawory przelewowe typu UZPR10 zamontowane na bloku ograniczają maksymalne ciśnienie pracy pomp niezależnie dla każdej sekcji. Rozdzielacz suwakowy typu WE10 zamontowany na bloku służy do odciążania pompy (położenie bezprądowe) lub do skierowania oleju do dalszej części układu. Podobnie, drugi rozdzielacz typu WE10 w położeniu bezprądowym powoduje odciążenie pompy, a po przesterowaniu przekazuje oleju do dalszej części układu. Za pośrednictwem rozdzielaczy olej z wybranej pompy (lub pomp) kierowany jest na blok z rozdzielaczami, które odpowiadają za sterowanie kierunkiem ruchu siłowników hydraulicznych wrót i zasuwy. Wydatki pomp zostały tak dobrane aby uruchamiając 1 lub 2 pompy uzyskać identyczne prędkości odbiorników w obu kierunkach pracy.

Pod rozdzielaczami zabudowano zawory zwrotno-dławiące typu Z2FS10, służące do ograniczenia prędkości suwów siłowników hydraulicznych, oraz zawory hamujące, które umożliwiają utrzymanie zadanych położeń tłoków siłowników.

Na ścianie bocznej zbiornika zamontowano pompę ręczną umożliwiającą awaryjne zasilanie siłowników w przypadku braku zasilania elektrycznego.

Zasilacz został wyposażony w odpowiednie filtry i czujniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu.

Zastosowana aparatura hydrauliczna pozwala na otwieranie i zamykanie wrót do max. 1 min, a zasuwy wrót do max. 45 sekund.

dane techniczne układu

pojemność nominalna zbiornika 100 dm3 moc silnika elektrycznego 5,5 kW dopuszczalna temperatura otoczenia - 10÷40 °C
wydajność pompy 5,7 cm3/obr. nominalne ciśnienie pracy 20 MPa rodzaj czynnika roboczego olej hydrauliczny
HLP 32

Zobacz inne ciekawe aplikacje dla każdej branży. 

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

DZIAŁ HANDLOWY - systemy hydrauliczne
tel. +48 32 323 34 00 | e-mail: systemy@ponar-wadowice.pl

Galeria

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

powrót do listy

Pozostałe rozwiązania

Elementy i układy hydrauliki siłowej

Nasza oferta jest ciągle poszerzana o nowe typy produktów, a dotychczasowe komponenty są modernizowane o nowe odmiany funkcjonalne. Zapisz się do naszego newslettera aby na bieżąco otrzymywać informacje o naszych rozwiązaniach.

Zapisz się do newslettera