pl | en

współpraca z jednostkami naukowymi

PONAR Wadowice S.A. współpracuje z uczelniami oraz jednostkami naukowymi:

  • Główny Instytut Górnictwa
  • Akademia Górniczo-Hutnicza
  • Politechnika Wrocławska
  • Politechnika Krakowska
  • Politechnika Śląska
  • Politechnika Rzeszowska
  • Politechnika Gdańska
  • CERN
W ostatnim czasie zrealizowaliśmy wspólnie m.in. takie projekty:
Projekt Marta i Baby Demo - CERN

Zadaniem tych urządzeń jest odprowadzanie ciepła z elektronicznych elementów sterujących w sposób kontrolowany, za pomocą ciekłego CO2 w temperaturze np. -40 0C, które przepływając przez nanorurki umieszczone w układach elektronicznych odbiera wytwarzane ciepło. Ciekłe CO2 odbiera ciepło i powraca w postaci pary do monobloku przez przewód (transfer line), a następnie kierowany jest na wymiennik, gdzie zostaje skroplone przez czynnik R407. W postaci płynnej, zassane przez pompę, jest wtłaczane ponownie do instalacji przez monoblok (connection box) chłodzenia elektroniki. Ze względu na to, że CO2 występuje w postaci ciekłej jest to układ zamknięty.

W układzie zastosowano zawory dławiące ze stali austenitycznej 1.4404 wykonane w naszej firmie, które znajdują zastosowanie do regulacji przepływu płynnego CO2 w temperaturze do -600C.

"Marta” to urządzenie, które umożliwia odprowadzenie mocy cieplnej 400 W przy wykorzystaniu ciekłego CO2 i które stanie się produktem prawie seryjnym wykorzystywanym przez instytuty naukowe.

Pierwsza prezentacja projektu Marta podczas konferencji w Bonn spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wielu instytutów naukowych w Europie zajmującymi się badaniami nad rozpadem cząsteczek.

Drugim urządzeniem realizowanym dla CERN jest tzw. Baby Demo o mocy cieplnej 9200 W, które obecnie jest w fazie projektowania.

Do budowy elementów „Monobloku”, „Conection Box”, „Local Box” oraz elementów instalacji rurowej wykorzystano stal o strukturze austenitycznej 1.4404.

Współpraca produkcyjna i projektowa z CERN zaowocowała nowymi produktami oraz technologiami, które zostaną wykorzystane do kolejnych projektów dla tego instytutu.

Dysza wysokociśnieniowa do wiercenia otworów w skałach twardych - Główny Instytut Górnictwa

Celem projektu było zaprojektowanie, wykonanie obliczeń MES i CFD, wykonanie dokumentacji oraz wyprodukowanie prototypu specjalnych dysz wysokociśnieniowych.

Pierwsze badania prototypu odbyły się w CBR w Łaziskach Górnych. Następnie badania zostały wykonane w Kopalni Doświadczalnej Barbara na specjalnie przeznaczonych do tego blokach skalnych dolomitu i anhydrytu.

Bloki zostały pozyskane z jednej z kopalń miedzi.

Badania we współpracy z Naukowcami GIG wytyczyły dalsze kierunki prac B+R w zakresie wiercenia i urabiania skał oraz węgla.

Hydrourabianie węgla - Główny Instytut Górnictwa


Centrum Badań i Rozwoju prowadzi zaawansowane badania nad technologią urabiania węgla przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem. Nasza Firma uczestniczy w projekcie HydroCoal Plus, polegającym na opracowaniu i demonstracji technologii hydro-otworowej dla poprawy konkurencyjności eksploatacji węgla brunatnego na świecie i ograniczenia jej wpływu na środowisko.

Kilkukrotne testy (trwające od sierpnia do października) realizowane w Zakładzie w Łaziskach Górnych PONAR Wadowice pozwoliły wyznaczyć optymalne parametry natężenia przepływu, ciśnienia wody, kształtu dyszy oraz jej odległości od urabianego bloku węglowego.

Większość testów została wykonana przy wykorzystaniu zdalnie sterowanego robota Aquacutter, który umożliwił precyzyjne i przede wszystkim bezpieczne dla operatora urabianie węgla przy użyciu wysokociśnieniowej strugi cieczy. Robot na co dzień służy do hydrodynamicznego kucia betonu, ale na czas projektu został wyposażony w specjalistyczny manipulator, który umożliwił zrealizowanie tego projektu badawczego.

Pod koniec roku 2019 odbył się kolejny, trzeci etap prac badawczych projektu HydroCoal Plus, który polegał na opracowaniu i demonstracji technologii hydro-otworowej dla poprawy konkurencyjności eksploatacji węgla brunatnego na świecie i ograniczenia jej wpływu na środowisko.

Inżynierowie Centrum Badań i Rozwoju i Działu Wysokich Ciśnień PONAR Wadowice oraz pracownicy naukowi Głównego Instytutu Górniczego przeprowadzili testy w warunkach rzeczywistych w kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie.

Testy zostały wykonane przy użyciu zdalnie sterowanego robota Aquacutter.

Przy zastosowaniu poniższych parametrów osiągnęliśmy zasięg hydrourabiania do 5 m:

  • natężenie przepływu wody 500 l/min
  • ciśnienie wody 300 bar
  • moc agregatu pompowego 500 kW.

 Zapraszamy do obejrzenia filmu, który został zrealizowany podczas prac badawczych w KWB Bełchatów.

Elementy i układy hydrauliki siłowej

Nasza oferta jest ciągle poszerzana o nowe typy produktów, a dotychczasowe komponenty są modernizowane o nowe odmiany funkcjonalne. Zapisz się do naszego newslettera aby na bieżąco otrzymywać informacje o naszych rozwiązaniach.

Zapisz się do newslettera